08-9211506    

הכשרה לחיים לנוער בסיכון

נערים מהעדה האתיופית מפנימיית קריית יעריםברק והנערים

נערים ונערות במצוקה זוכים לטיפול ייחודי בעזרת סוסים בשיטת "המרחב הפתוח". על-פי רוב, נוער בסיכון גבוה מגיע מרקע וסביבה סוציו-אקונומית המאופיינת בעוני, מצוקה ועבריינות. מדובר בנוער שבמהלך חייו הקצרים חווה כישלונות רבים, נדחה ונפלט ממערכת החינוך, או שפשוט התעלמו ממנו. ללא משפחה או סביבה תומכת שתזהה את הקושי, תתמוך ותלווה אותו, וכתוצאה מכך התחבר  לחברה עבריינית. הקושי העיקרי של נערים אלו נובע מחוסר יכולת להתמודד עם מצבים קשים כקלים, הם איבדו את האמונה בעצמם ואת המוטיבציה ללמוד, להתמיד ולהשקיע בחייהם.הם אינם מצליחים להשתחרר מחיבוק הדוב של החברה העבריינית שבו גדלו ומצד שני מודעים למצבם וזועקים לעזרה על מנת לפרוץ את המעגל קסמים הבלתי אפשרי הזה. התוכנית המיוחדת, הזוכה להצלחה והערכה רבה, אותה פיתח ד"ר עפר קומרובסקי בחווה, נועדה לאפשר לנערים אלו לפרוץ את המעגל, ונותנת להם את הכוח לבחור בדרך הישר.

הפרויקט עוסק בשיפור הדימוי העצמי והקניית כלים חדשים ונורמות התנהגויות שמשמעותם יצירת אמון ביכולת להתמודד ולהצליח מול קשיים ומכשולים, לקיחת אחריות על חייהם ועתידם. כל זאת נותן להם את הביטחון להשתלב בחברת בני גילם, להרגיש שייכים, ראויים, שווים ומחבר אותם  לשאיפה להצלחה ומצויינות.

חוות המרחב הפתוח קיבלה אישור מיוחד ממשרד החינוך להפעיל מגמת בגרות בסוסים שמיועדת לילדים מכיתות קטנות לנוער עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז. הנערים מגיעים מבתי ספר שונים ליום פעילות בחווה שכולל לימוד מעשי ולימוד עיוני. עבורם זוהי חוויה טיפולית חינוכית מעצימה יוצאת דופן, המאפשרת להם למצוא את הכוח להמשיך להגיע לבית הספר ולסיים 12 שנות לימוד, חווית הלימוד לבחינת בגרות  מתבטאת ב"אומץ" להתמודד עם נושאים לימודיים נוספים ולגשת לבחירות בגרות נוספות.

במסגרת הפרויקט נערים שאינם משתלבים בתוכנית הלימודים משלימים בחווה בגרות 5 יח"ל בסוסים, לוקחים חלק פעיל כתחרויות ארציות בקפיצות ראווה ובכיתה יב' עוברים קורס מדריכי רכיבה בסופו הם מקבלים מקצוע לחיים ואפשרות תעסוקה בחווה. הפרויקט הוכר ונתמך ע"י המוסד לביטוח לאומי.

מדובר בפרויקט פורץ דרך המצליח להביא לשינוי מהותי בחייהם של הנערים- 15 נערים ונערות הוסמכו כמדריכי רכיבה, נערים רבים התגייסו לצה"ל וחלקם משרתים שירות קרבי, ונערה אחת נמצאת כיום בלימודי תואר ראשון למשפטים. אנו גאים מאוד בכל אחד ואחת מהם ומאמינים בהם בכל ליבנו.  

פרויקט "הכשרה לחיים כולל את הפעילויות הבאות:

  • רכיבה  וטיפול באורווה ובסוס, במסגרתה  מתמודדים  הנערים  עם פחדים, צורך בדחיית סיפוקים, גבולות, שליטה, הרגלי עבודה, קבלת אחריות, הקשבה וכבוד לסוס.
  • חניכת אוטיסטים ,  ההופכת אותם מ"מטופלים" ל"מטפלים" ובדרך זו מושגת התקדמות אישית רבה ביותר והעצמת הדימוי העצמי. 
  •  טיולי שטח ארוכים בטבע - המאפשרים מגוון התמודדויות, עבודת צוות וקבלת מרות.
  • לקיחת חלק פעיל בחיי הקהילה בחווה.
  • לימוד תיאורטי, עיוני והכשרה מקצועית, המהווה עבורם בסיס לרכישת מקצוע ופרנסה.

תחושת השייכות לקהילה, המפגש עם אוכלוסיות מגוונות והפעילויות השונות מלמדות את הנערים והנערות לקבל את עצמם באהבה, לא לפחד מחולשותיהם, להתמודד ולקחת את גורלם בידיהם.

בכדי להפעיל את הפרויקט אנו זקוקים לתרומות, אשר יאפשרו לילדים ובוגרים נוספים לחוות הצלחה, לשפר את הדימוי העצמי, ולהתפתח בחייהם כפי שכולנו שואפים.

 נערה מנשקת סוס

 

לפרטים בדבר אפשרויות התרומה ניתן לפנות לשרון יפה מנכ"לית עמותת גאלו"פ 0542072555 gallopfriend@gmail.com

למעבר לדף עמותת גלאו"פ