08-9211506    

רכיבה טיפולית לפגים/ רחינה ואן דר הובן

(מטפלת בכירה בחוות המרחב הפתוח)

 

רכיבה טיפולית היא מסגרת הוליסטית רבת-השפעה שבה הרוכבים נפגשים בגירויים רב-תחומיים אשר יכולים לקדם אותם פיזית, רגשית וחברתית.

מחקרים מדעיים רבים מוכיחים כי רכיבה טיפולית יכולה לתרום רבות לפגים בעלי איחור התפתחותי

 

הרכיבה הטיפולית יכולה להשתלב בצוות ולסייע בלסגור את הפערים כבר בגין שנתיים וחצי-שלוש בצורה מאתגרת, מעניינת, חווייתית, מהנה ובונה – גם כשקשה.

היחסים בין הסוס לרוכבו מדהימים ויכולים לתרום במיוחד במקרה של פגים בעלי איחור התפתחותי משום שהם מאתגרים לא רק פיזית, אלא גם רגשית וחברתית יותר מאשר בטיפול קונבנציונלי.

הרכיבה הטיפולית מעודדת מוטיבציה, מגרה לשיתוף פעולה ומעוררת מסוגלות שלא תמיד מתגלה בתחומי טיפול אחרים.

 

 

רכיבה טיפולית יכולה לעזור לילד שנולד פג לשפר את כישורי המוטוריקה הגסים שלו וללמוד דרכים נכונות יותר להזיז את גופו. לעתים קרובות נובע הקושי מבעיות של טונוס שרירים, שנפוצים למדי בקרב פגים בגלל הפגיעה בקורטקס - החלק של המוח השולט על השרירים – שהיה לו פחות זמן להתפתח.

בנוסף, במסגרת הרכיבה הטיפולית ניתן לעזור לילד שנולד פג עם טונוס גבוה לשמור או להגדיל את טווח התנועה ולעזור לאלה עם טונוס נמוך לפתח שליטה בפלג הגוף העליון או הגו שלהם, על מנת שיהיה להם בסיס מוצק יותר לתמיכה בתנועות גדולות. לעתים יכולה הרכיבה הטיפולית למנוע ניתוח.

הרכיבה והגירוי התנועתי והסביבתי יכולים לעזור לילד שנולד פג לשפר את כישורי התקשורת שלו והשימוש בפה, בשפתיים ובלשון כמו גם לבטא את הצרכים שלו.

במסגרת הרכיבה הטיפולית ניתן לעזור ברכישת "הפעולות היום-יומיות" (ADLs) הכוללים: ניהול הגוף במרחב, שיפור את המוטוריקה העדינה, משחק ואינטראקציה עם אחרים. או לנהל את הקלט התחושתי (sensory input), כגון מגע, צלילים, שינוי טמפרטורה והתמצאות מרחבית.

היבט מושך במיוחד של פעילויות בסיוע סוסים הוא השילוב של הנאות פנאי ומסגרת חברתית לאלה שאינם מסוגלים להשתתף בענפי ספורט אחרים, וזאת גם בסביבת רוכבים ללא מגבלות. התוצאה הכללית היא שיפור איכות חיים – בגוף ובנפש.