08-9211506    

 

 

על סוסים ואוטיזם/ד"ר עפר קומרובסקי

במשך שנים מתנהלת בחוות המרחב הפתוח קליניקה להפעלת חברים מהספקטרום האוטיסטי וסוסים. כאיש סוסים ו-וטרינר מומחה לסוסים אני מבין, מכיר ויודע סוסים. מכיר את העוצמות והכוח מצד אחד, ואת הרגישות, העדינות והיופי של הסוס מצד שני והתחושה הנהדרת כתוצאה מהתחברות לסוס. הרומן שלי עם אוטיזם החל במקרה כמנהל גן חי פ"ת. הגיעו אלינו ילדים מביה"ס רעות בפ"ת ומייד נכבשתי ביופי הפנימי והרגשתי שהקודים הבסיסיים שאני מכיר מהבית – מהסוסים – נכונים גם לאוטיזם. הכוונה היא רגישות גדולה שאנו כאנשים רגילים לא מכירים. לפחדים ללא יכולת ויסות שהופכים מיד לחרדות. ליכולת מופלאה לקרוא את מי שעומד מול כאילו לבו ומחשבותיו שקופים. וגם תחושת ההנאה והשלמות מרגע של התחברות שתמיד מבוססת על שני מרכיבים: מסגרת ברורה מצד אחד ובתוכה המון רגישות, עירנות, נקיון פנימי, כבוד וחופש. כתוצאה מהמפגש הזה בנינו, שרה המנהלת ואני, תוכנית פעילות שנתית בחווה שמבוססת על מפגש שבועי ממושך כשעתיים וחצי וחשיפה לפעילות בטבע שבמרכזה מפגש עם בעלי חיים ובעיקר סוסים.


כבר מהרגע הראשון ראינו שהחיה הגדולה הזאת לא רק שאינה מאיימת על האוטיסט אלא ההיפך – הוא נמשך אליה ונעים לו בקרבתה. בניגוד למפגש ראשוני עם כלב המלווה במקרה הטוב בחששות ובד"כ בחרדות פאניקה ואיבוד עשתונות, המפגש עם הסוס מלווה בחיוך, התקרבות, סקרנות, וליטוף לחיה הגדולה והלא מאיימת הזאת.


מאז, נכבשתי ונסחפתי לעולם האוטיזם ולחיבור המיוחד שלהם עם סוסים, ולפוטנציאל העצום שיש בפעילות הזו לא רק לאוטיסט ולסוס אלא אולי בעיקר לנו, למלווים, למטפלים, לבני המשפחה ולכל מי שמתבונן מהצד. דרך החיבור בין אוטיסטים וסוסים רואה האוטיסט ולומד דברים שלא היה מסוגל לראות או להאמין בהם בשום צורה אחרת.


ברור לי כיום מעל לכל צל של ספק כי קיים ערוץ תקשורת לא מודע בין הסוס לאוטיסט, שלא קיים אצלנו האנשים הרגילים. כאיש סוסים אני רואה זאת על הסוס שאינו נלחץ מהתנהגות חריגה של האוטיסט ושבסיטואציה אחרת היתה מלחיצה אותו מאוד וגורמת לו להגיב בלחץ ובפאניקה ועם האוטיסט מגלה סבלנות יוצאת דופן. ומצד שני המלווים המקצועיים, בני המשפחה, וגם אני, רואים את השקט שהסוס מקרין על האוטיסטים. גם כאלה שמגיעים נסערים מאוד, אחרי מספר דקות על הסוס נרגעים לחלוטין וזהו הביטחון והשלווה הפנימית שהם זקוקים לה כדי לצאת מהבועה ולפעול.


הסוס מהווה סמל לאצילות ומשמש מקור השראה לאומנים. בעיני רבים כל סוס הוא יצירת אומנות מושלמת בפני עצמה וכל זאת לא במקרה: הסוס מהווה שילוב מופלא של עוצמה ועדינות, של כוח ורגישות. למרות שטופח במשך שנים כחיית בית, נשאר בו זמנית גם חיית בר, וכך שמר על האיכויות והאנרגיות הפנימיות של עוצמה, זרימה, וחופש, וגם מוכן לשתף פעולה איתנו ולתת לנו ליהנות מאיכויות אלו. השילוב היחודי הזה הופך את הסוס לחיה טיפולית מושלמת ובמיוחד לאוטיסט שזקוק כל כך לחיבור שבין חומר לרוח.