08-9211506    

מודל "קהילה בצמיחה" / ד"ר עופר קומרובסקי  

 

המודל מחבר בין קבוצות שונות באוכלוסיה לפעילות משותפת, שבה מצד אחד חל ערבוב מלא בין המשתתפים ומצד שני נשמרת השייכות הקבוצתית לתא הראשוני.

האוכלוסיות שמשתתפות בו כוללות: נוער בסיכון, בני שירות לאומי על רקע מגדרי, ואוכלוסיות עם צרכים מיוחדים שמתפקדות ברמות שונות, בדגש על אנשים מהספקטרום האוטיסטי.

 

המוטיב המרכזי בתוכנית הוא "קבלת השונה שבי", בזכות התמיכה שמספקת קבוצת השייכות, והתוכנית המיוחדת החברים בקהילה מרגישים  בטוחים להסיר מסכות, לצאת מתבניות הסתכלות שיפוטיות, ולהתחבר לאחר בפתיחות ובגובה העיניים, וכך ללמוד לראות את המהות והערך שלו באופן שונה.

 

המשמעות היא שנפתחת בפני כולם, ללא יוצא מן הכלל, היכולת לראות את האחר כשווה וראוי כפי שהוא, וכתוצאה מכך כל אחד מרגיש את עצמו כשווה וראוי כפי שהוא.

הקושי ו"החולשה" האישיים והקבוצתיים שאנחנו עסוקים במודע או בחוסר מודע בניסיון לטשטשו ובעצם מהווים את הניצוץ המיוחד שלי, מקור החוזקה והכוח שלנו נעשים הדגל שאנחנו גאים להניף, וזו התרומה האמיתית שלנו לחברה.

 

למעשה נוצרת קהילה שבה הפרטים מרגישים חזקים בחולשות שלהם. משוחררים מהצורך להסתיר אותו, ופנויים ללמידה  וגדילה פתוחים לעזור ולהיעזר באמת. יש פתיחות שמאפשרת לידע אמיתי שכל פרט וקבוצה מביאים איתם לעבור מאחד לשני. ונוצרת גדילה אישית וקבוצתית. השלם עולה על סך חלקיו.

 

המון אנשים,"שונים" שהשונות שלהם גרמה להם לחיות בניכור בבדידות בתיסכול של חוסר הגשמה ובעצם וויתרו על התקווה להשתלב כשווים בחברה מקבלים אצלנו את הסיכוי להיות חלק, להביא את האור המיוחד שלהם, ללמד אותנו לראות אחרת. ועל ידי כך משתנה מסלול חייהם מספירלה שמתכווצת לספירלה שנפתחת ומשפיעה על הסביבה  על הקהילה שלנו ובאדוות על החברה כולה.

 התוצאות המעשיות של תוכנית "קהילה בצמיחה" הינן שילוב של אוכלוסיות אלו בחברה, כולל יצירת קבוצה שייכות חברתית מגובשת ותומכת, זיהוי הכישרון האישי ופיתוחו ליכולת תעסוקתית, וקבלת כישורי חיים.

 

השילוב הזה נוצר במסגרת של גרעין שנת שירות המשלב נוער בסיכון, אנשים בעלי צרכים מיוחדים,כשהכוונה לאנשים עם פיגור קל ,קשיים נפשיים ,בעיות רגשיות שמובילות לבעיות התנהגות קשות, ונערים נורמטיביים מתנועות הנוער.

 

ברמת המאקרו הרעיון של המודל הוא שבני הגרעין יכולים לעסוק ביחד בקידום, עזרה, ומתן שירותים בכל מקום שנותן שירות לקהל חיצוני, ומעוניין להניף את דגל המודעות החברתית.

מעצם  הנוכחות שלהם הם הופכים את המוצר לחוויה רחבה ושונה במהותה, ומציפים למודעות של כלל המבקרים את היכולת לחיות בשיתוף והרמוניה.