08-9211506    

 ד"ר עופר קומרובסקי - מנהל החווה

עופר לאתר

 

בלב ליבה של העשייה בחווה, עומדת אישיותו של מי שהקים ומנהל אותה, ד"ר עפר קומרובסקי
עפר נולד בת"א, ובהיותו נער בן 15 עברה משפחתו לגור ברמת אפעל. שם, בשדות של כפר אז"ר (המושב שבין רמת אפעל לאונ' בר-אילן), החל עפר את דרכו כמגדל ומטפל בסוסים, וכבר אז החל לטפח את האהבה הגדולה אליהם. לכן היה זה אך טבעי שלאחר שסיים את שרותו הצבאי כקצין בסיירת מטכ"ל, פנה עפר ללימוד וטרינריה באונ'  העברית בירושלים, ולאחר מכן יצא להתמחות ברפואת סוסים בארצות הברית.


עפר הוא וטרינר בהכשרתו, אך לא פחות חשוב מכך – איש רוח בנשמתו, וחלומו הגדול היה להקים חווה שבה יוכל לממש את הידע שצבר במקצועו, בכדי לקדם ולטפח ילדים ובוגרים, וליצור מקום של אהבה המשלב בעלי חיים, חינוך, חיזוק מיומנויות, שיפור יכולות, ויצירת הרמוניה מושלמת בין אדם לטבע, וקבלת האחר. השנים שלאחר הכשרתו, שבהן עבד כרופא סוסים עצמאי פרטי וכבעל מרפאה לסוסים, היו השנים שבהן נולד והתהווה בתוך תוכו הרצון לאפשר גם לאחרים ליהנות מהחוויה המיוחדת שמעניקים הסוסים ובעלי החיים. בשנת 1998 הפכה המרפאה ובית הגידול לסוסים – לחווה ציבורית פתוחה לקהל.


"זאת לא סתם עוד חווה. מאחורי המרחב הפתוח עומדת תפיסת עולם", הוא אומר, "הרצון היה ליצור מקום של חיבור בין אנשים לבעלי חיים, מקום של שלווה וניתוק מהחיים התחרותיים, החומריים וההשגיים. זה מקום של שמחה ואהבה אבל של עבודה קשה ושאיפה להתקדמות, מקום שמגלה את הנשמה היתרה שבכל אחד מאיתנו, וזה היה הרעיון הבסיסי שעליו פועלת החווה עד היום".


למעשה, רק מי שמכיר את עפר, יודע עד כמה ההנחה הזאת מתאימה גם לאופיו: יחס חם ואיכפתי לכל אדם הוא חלק מהתנהלותו הטבעית ביותר, אם זה סוס, חתול, עובד, ילד, או מבקר מקרי במקום, לכולם יש מקום בלבו של עפר, וכולם זוכים ממנו למלוא תשומת הלב והסבלנות. הלב הגדול, והיחס החם אל כל ילד, אל כל איש צוות, אל כל אדם ואל כל בעל חיים – הם אלה שמחלחלים אל עומק פעילותה של החווה ואל כל אדם ששוהה ב"מרחב הפתוח", והופכים את המקום לכזה שנקשרים אליו. העוקבים מקרוב אחר פעילותה של החווה רואים את עופר לא כעוד וטרינר, אלא כשליח לדבר מצווה, כאיש חזון חינוכי, כיצרן בלתי נלאה של אנרגיות חיוביות.


 12
שנים לאחר הקמתה, חוות המרחב הפתוח היא חלום מתגשם: מקום של חמלה וטוב-לב, מקום מפגש של אוכלוסיות שונות, ילדים שונים, מדריכים והורים. עבור עפר מדובר לא רק ב"עסק" אלא במפעל חיים של ממש, בסיס של העצמה, ומהלך חינוכי ייחודי, וגם כיום, כשהחווה במלוא פעילותה, עדיין משימות רבות להרחבת המקום עומדות בפניו. "ההצלחות שלנו הם הסיפורים האישיים של ילדים ובוגרים שהחווה שינתה את חייהם", הוא אומר, "והם אלה שגם מדרבנים אותנו להמשיך ולשווק את הרעיון של החווה, ולהרחיב את המשפחה החמה שנוצרת בה.